top of page

Tänulikkus, eestvedamine ja heaolu

Milline on Sinu suhe tänulikkusega? Või, kas oled üldse mõelnud, mida tänulikkus tähendab? Või seda, kuidas see saab Sulle abiks olla?


Minu sügavam tänulikkuse uurimine sai alguse eelmisel aastal, kui töiste tegemiste käigus jõudsin tööõnne teemani. Isiklikul tasandil aga sai tänulikkusest minu jaoks üks tasakaalu ja heaolu tööriistu palju varem - nüüd ehk juba üle 15ne aasta tagasi ja see on mind palju aidanud, andnud mulle vajalikul hetkel enesekindlust ja usku, et kõik on võimalik ja et ma saan hakkama. Usun kindlalt, et oskus olla tänulik on vajalik oskus igaühele. Aga mis see tänulikkus siis on?


Sõnal tänulikkus võib olla palju tähendusi sõltuvalt sellest, kuidas seda kasutatakse ja millises kontekstis. Üldiselt tähendab tänulikkus äratundmist, et Sinuga on juhtunud midagi head. See seisneb ka tunnistamises, et keegi vastutab selle eest, olgu selleks siis konkreetne inimene Sinu elus või ebaisikuline allikas nagu näiteks loodus. Lühidalt, tänulikkus seisneb oma elus heade asjade ja teiste rolli tunnustamises nendes positiivsetes sündmustes.


Tänulikkust kirjeldatakse sageli kolme kategooriana:

  1. Afektiivse joonena - st, et see on seotud inimese üldise meelelaadiga. Mõned inimesed tunnevad tänulikkust loomupäraselt sagedamini kui teised.

  2. meeleoluna - st. et see võib aja jooksul kõikuda. Inimesed võivad kogeda perioode, mil nad tunnevad end üldiselt tänulikumalt ja mõnikord tunnevad seda harvemini.

  3. emotsioonina - see on lühem tunne, mida inimesed hetkel kogevad. Inimestel võib olla eriline kogemus, mis inspireerib tänutunnet.

Tänulikkus on positiivne emotsioon, mida võib välistest allikatest abi saades tunda.

Tänulikkust on palju uuritud. Positiivse psühholoogia uuringutes on tänulikkus tugevalt ning järjekindlalt seotud suurema õnnetundega. See aitab meil tunda rohkem positiivseid emotsioone, nautida häid kogemusi, parandada tervist, toime tulla raskustega ja luua tugevaid suhteid. Tänulikkust peetakse üheks kõige olulisemaks inimeste heaolu allikaks.

Tänulikkus on empaatiline emotsioon: empaatia on vajalik, et tunnustada ja hinnata heategija pingutusi.

Me tunneme ja väljendame tänulikkust mitmel viisil. Me saame seda rakendada:

  • mineviku vaates (positiivsete mälestuste otsimine, mineviku õnnestumiste eest tänulik olemine),

  • oleviku vaates (me ei pea õnne enesestmõistetavaks, kui see tuleb) ja

  • tuleviku vaates (lootusrikka ja optimistliku suhtumise säilitamine).


Olenemata tänulikkuse olemusest või hetketasemest, on see omadus, mida igaüks meist saab edukalt edasi arendada.


Miks peaks tänulikkus olema Sinu igapäeva osa?

Paljud uuringud, sh Dr Robert Emmonsi ja dr Anjali Mishra tänulikkuse uuring on kindlaks teinud, et tänulikkuse väljendamine aitab meil olla vähem stressis ja suurendada eesmärkide saavutamist. Lisaks on tänulikkuse väljendamist ja selle endas kasvatamist seostatud suurema õnnetunde, paranenud füüsilise tervise, parema vaimse heaolu, kõrgema enesehinnangu ja eluga rahuloluga.


Kuidas tänulikkus tervist mõjutab?

Mõned näited:

  • tänulikkus alandab stressitaset,

  • tänulikkus (eriti regulaarne) aitab vähendada kortisooli taset, millel on omakorda positiivne mõju vererõhu alanemisele,

  • tänulikkus aitab leevendada kroonilist füüsilist valu,

  • tänulikkus aitab paremini magada, tõsta unekvaliteeti ja une kestust,

  • tänulikkus julgustab tervist toetavat käitumist (nt treenimine ja terviseriskidele tähelepanu pööramine).


Terviseuuringud näitavad lisaks, et tänulikel inimestel on:

  • paranenud toimetulekumehhanismid,

  • kiirem taastumine konkreetsetest meditsiinilistest protseduuridest,

  • paremini toimiv immuunsüsteem,

  • rohkem positiivseid emotsioone ja positiivsem vaade elule,


Üksikasjad on keerulised, aga üldpilt mitte – kui tahad oma tervist parandada, paranda oma meelt. See fakt pärineb 137 uuringust.

Pole ühtegi ravimit, millel on nii palju eeliseid kui tänulikkusel.

Regulaarne tänulikkuse harjutamine võib olla piisav, et hoida ennast tervena ja haiguste eest kaitstuna. Paljud uuringud on seda tõestanud (Sood, 2009; Emmons, 2010).


Tänulikkus ja harjumused

Daniel Goyle´i kirjeldab oma raamatus "The Talent Code" harjumustest ja mida need meie aju ning eluga teevad. Ta rõhutab, et väga vähe sellest, mida me saavutame, on juhuslik – see on kordamine (muster). Kui otsida alati negatiivset, võid jääda ilma sellest, mis on hea. On Sinu valik: kas keskendud probleemidele (ja neid saab rohkem) või keskendud tänulikkusele (ja seda saab rohkem).

See, millele keskendud, avardub. See tähendab, et millele iganes Sa oma tähelepanu pöörad, saad sellest rohkem.

Kas teadsid, et tänulikkus võib teha inimesed sõbralikumaks! See teeb tänulikkusest üliolulise sotsiaalsete suhete ja heaolu edendamise tööriista.

  • Tänulikkus aitab meil tajuda lahkust (meil on loomuomane kalduvus sellele samaväärselt vastata). Ilma tänutundeta ei pruugi me ära tunda, kui keegi meid aitab.

  • Tänulikkus muudab meid õnnelikumaks ja energilisemaks, mis on tihedalt seotud prosotsiaalse käitumisega.

  • Tänulikkus on tähenduslike suhete magnet. Uuringud näitavad, et kui teeme tunnustuse väljendamisse lisapingutusi, sattuvad meie teele inimesed, kellel on sarnased väärtused.

  • Tänulikkus süvendab olemasolevaid sõprussuhteid. Nagu teadus soovitab (Lambert & Fincham), tekitab tänulikkus ruumi mugavamaks suhtlemiseks, mis loob hea aluse võimalike probleemide lahendamiseks. Just seetõttu on väga oluline sõpradele, lähedastele ja ka töökaaslastele aeg-ajalt öelda, mida nad meie jaoks tähendavad.



On veel mitmeid põhjuseid, miks tasub tänulikkust praktiseerida. Kas teadsid, et:

  • tänulikkus toetab eesmärkide saavutamist. Siin on teadlaste sõnul palju abi tänupäeviku pidamisest. Haara võimalusest ja proovi järele! Pane kirja, mille eest või kelle pärast oled Sina tänulik. Võid avastada midagi hämmastavat (nt seda, et Sul on palju põhjusi olla tänulik).

  • tänulikkus parandab otsustusvõimet. Mõnikord võib olla otsuse tegemine hirmutav. Paljud maadlevad tõsiasjaga, et nende valikutel pole selgeid lahendusi. Teadlastel on Sulle hea tööriist! Kui võtad enne valiku tegemist (st enne otsustamist) hetke tänamiseks, parandab see oluliselt otsuse tegemist. Miks? See võimaldab Su ajul saada rohkem teavet ja Sa ei jää tegelema vaid väikeste detailidega.

  • tänulikkus suurendab produktiivsust. Jah, enesekindlus suurendab tootlikkust. Aga kuidas enesekindlaks saada? Psühholoogid soovitavad kasutada tänulikkust - see on tööriist, mis aitab tõsta enesehinnangut ja vähendada ebakindlust, võimaldades paremini keskenduda.


Miks on tänulikkus juhtimises oluline?

Tänulikkust võib defineerida kui positiivset emotsiooni, mida tunneme pärast millegi väärtusliku saamist. Teadus on näidanud, et inimesed, kes on tänulikud, tunnevad end õnnelikumana.

Tänulikkuse näitamine tööl aitab üksikisikutel ja organisatsioonidel areneda.

Uuringud kinnitavad, et organisatsioonid vajavad juhte ja liidreid, kes suudavad töökohal üles näidata autentset empaatiat, kes suudavad tõhusalt suhelda ja luua töökohal psühholoogilist turvalisust. Tänulikkuse kasutamata jätmine aga näitab madalat usaldust ja muudab juhtide ning liidrite jaoks keeruliseks ühise visiooni loomise, töötajate motiveerimise edukaks koostööks ning andekate ja kaasatud töötajate hoidmise.

Organisatsioonid võivad suurendada töötajate seotust, motivatsiooni, tootlikkust ja hoidmist – aga ka nende rahulolu ja isegi tervist ja töötajate heaolu –, kui juhid väljendavad tööl rohkem tänulikkust.

Tänulikkuse näitamine töökohal on eriti oluline muutuste ajal, sest muutusi ei saa teha üksi.

Teadlaste sõnul on tänulikkus võimas, ent keeruline sotsiaalne emotsioon - see paneb inimesi teiste peale mõtlema, mis tähendab, et ollakse valmis olukorrale teise inimese vaatenurgast lähenema. Just seetõttu aitab tänulikkus suurendada ka kuuluvust töökohal. See koondab inimesi ühiselt suurema visiooni poole püüdlema.


Vaatamata tänulikkuse nii suurele positiivsele mõjule ja eelistele, pole paljud juhid sageli valmis tööl tänulikkust väljendama. Ühes uuringus ütlesid inimesed (35% vastanutest), et nende juhid pole neid kunagi tööl tänanud. Teine uuring tõi välja, et 80% töötajatest on valmis tänulikkust väljendava juhi nimel tööl rohkem panustama. Teadlased on isegi leidnud, et teadlikult tänulikkust praktiseerinud ja kogenud töötajad võtavad vähem haiguspäevi.

80% töötajatest on valmis tööl rohkem panustama, kui juht väljendaks rohkem tänulikkust.

Suurem võim, vähem tänulikkust

Räägitakse, et tippjuhi töö on üksildane ja seetõttu väga stressirohke. Mitmed tänulikkuse uuringud annavad sellele väljakutsele aga hoopis uue vaatenurga. Juhtidega tehtud uuringud näitavad, et mida kõrgema taseme juht, seda vähem praktiseerib juht tänulikkust. Miks nii?


Teadlased ütlevad, et suurema võimu omajana on tippjuhtidel sageli kõrgendatud tunne psühholoogilisele õigusele ning vähenenud mure oma suhete pärast teistega. Kas see võib olla üksildustunde üks käivitajaid? Põhjuseid? Uuringud panevad igatahes mõtlema.

Kui muudate seda, kuidas te asjadele vaatate, muutuvad ka mõtted, mida te vaatate (Wayne Dyer)

Mida tänulikkuse uuringud on veel teada saanud?

Üsna palju. Näiteks:

  • Prosotsiaalsete tegude (nt tänu väljendamine) väärtuse alahindamine, võib takistada inimesi käitumast viisil, mis maksimeerib nende enda ja teiste heaolu.

  • Tänulikkus on võtmenähtus, mis aitab kaasa tulemuste saavutamisele.

  • Psühholoogilisel õigusel on läbiv ja suures osas ebakonstruktiivne mõju sotsiaalsele käitumisele.

  • Tänulikkus mängib tööl abistava käitumise edendamisel lahutamatut rolli. Seega on töötajate tänulikkuse kasvatamine oluline kaasaegsetes organisatsioonides, mis toetuvad organisatsiooni eesmärkide saavutamiseks meeskonnatööle ja koostööle.


Lõpetuseks Sulle kaasa kaks head uudist:

  1. Hea uudis on see, et juhid saavad õppida sagedamini tänu avaldama.

  2. Hea uudis on see, et igaüks (sõltumata oma rollidest elus) saab õppida seda tegema.


Pea ainult meeles seda, et tänulikkuse puhul peaksid hoiduma enesesurvestamisest või kohustuse tundest - et pead seda tegema. See tekitab stressi. Muuda mõtteviisi ja ütle endale: "Ma tahan seda teha ja ma saan seda teha". Kõlab positiivsemalt ja mõjub ka positiivsemalt.


Edu ja jõudu Sulle tänulikkuse praktiseerimisel! Kui vajad nõu ja abi, kuidas seda teha või kuidas aidata oma meeskonnal seda teha, siis võta meiega ühendust: info@mashtervis.ee


Malle Lutsoja

Koostöö- ja heaolupartner

Koolitaja, nõustaja


Artikli kirjutamisel olid abiks järgmised artiklid ja uuringud:

  • Thanks, but No Thanks: Unpacking the Relationship Between Relative Power and Gratitude (Sage Journals, 2021)

  • Undervaluing Gratitude: Expressers Misunderstand the Consequences of Showing Appreciation (Sage Journals, 2018)

  • The benefits of receiving gratitude for helpers: A daily investigation of proactive and reactive helping at work 8APA PsycNet, 2019)

  • 16 Mental Shifts for living a happier wealthier more (Deep Patel, Entrepreneur)

  • Five ways to cultivate gratitude at work (Jeremy Adam Smith, Greater Good Magazine)

  • Research: More Powerful People Express Less Gratitude (Harward Business Review, 2022)

bottom of page