Pole saladus, et igaüks meist - mina, Sina ja paljud teisedki - soovib elada head elu ja kogeda heaolutunnet - tunnet, millel on jõuduandev energia ja mis kasvatab meis eneseusku, et kõik on võimalik ja et me saame hästi hakkama.
Milline on Sinu kujutluspilt heast elust ja kuidas on lood Sinu heaoluga?
Kui Sa ei ole sellele varem mõelnud või on viimasest korrast väga palju aega möödas (pilt tundub "vananenud") ja vajad väikest meeldetuletust, mis on mis, siis siin Sulle mõned seletused.
Mis on heaolu?
Mõned definitsioonid
Heaolu on keerukas kombinatsioon inimese füüsilistest, vaimsetest, emotsionaalsetest ja sotsiaalsetest terviseteguritest. Heaolu on tugevalt seotud eluga rahulolu ja õnnetundega (Better Health Channel).
Heaolu on positiivne seisund, mida üksikisikud ja ühiskonnad kogevad. Sarnaselt tervisele on see igapäevaelu ressurss ning selle määravad sotsiaalsed, majanduslikud ja keskkonnatingimused (World Health Organization)
Psühholoogiline heaolu viitab inimese emotsionaalsele tervisele ja üldisele toimimisele. See koosneb positiivsetest sotsiaalsetest suhetest, autonoomiast, keskkonna valdamisest, enese aktsepteerimisest, eesmärgitundest ja isiklikust kasvust (VeryWell Mind)
Mis on hea elu?
Sellele küsimusele saad vastuse ja sisu anda eelkõige Sina ise.
Püüa hoiduda kiusatusest võtta eesmärgiks elada kellegi teise (sõbra, tuttava jne) kirjeldatud head elu. Sina ei ole tema. See oleks oma elu elamata jätmine. Või poolikult elamine. Inspiratsiooniks on aga teiste lood ja/või kirjeldused päris head. Loe ja vaata, kas need näited inspireerivad Sind.
Uurimata elu ei ole elamist väärt (Sokrates, Vana-Kreeka filosoof)
Sokrates ütles, et elus peab olema tasakaal ja tuleb elada oma väärtuste järgi ning elueesmärgi nimel. Lisaks rõhutas ta enesega töötamist ja enesevalitsemise olulisust, et tagada sisemine rahu. Kas tuleb tuttav ette? Just sellest räägitakse ka täna palju. Mõtle, mis on Sinu väärtused. Sinu elu eesmärk.
Hea elu tähendab oma iseloomu tugevate külgede kasutamist, et osaleda tegevustes, mis inimesele sisemiselt rahuldust pakuvad, nii töö kui mängu ajal ning suhetes (dr. Martin Seligman, positiivse psühholoogia üks rajajatest)
Dr Martin Selgiman rõhutab, et kui investeerime oma tugevused igapäevaelu tegevustesse, saame arendada voorusi, mis on vajalikud „hea elu“ elamiseks - elu, mida iseloomustavad:
positiivsed emotsioonid
eudaimonia (püüdlus heaolu ja õnne poole) ja vool
tähendus.
Nagu näed, võib sõnal "hea" olla inimeste jaoks väga erinev tähendus. On mõned "hea elu" aspektid, millega paljud, ehk ka Sina, tõenäoliselt nõustuvad. Näiteks:
materiaalsed mugavused;
heaolu;
tegelemine mõtestatud tegevusega/tööga;
armastavad suhted (partnerite, pere ja sõpradega);
kogukonda kuulumine.
Need aspektid (ja veel mõned, mida enda jaoks oluliseks pead) koos peaksid tekitama tunde, et elu on elamist väärt.
Kui soovid positiivsest psühholoogiast rohkem teada saada ja lisada oma elule ning heaolule uusi vaatenurki või varjundeid (laiendada oma mugavustsooni), siis väga hea võimalus selleks on osaleda meie koolitustel (vaata siit: koolituskalender või alusta siit: meie teenused).
Kui soovid kontrollida, kas Sinu elu on tasakaalus ja kas elad oma väärtuste järgi, võivad Sulle abiks olla need 12 küsimust - vaata siit: Elu tasakaaluratas.
Heaolu töökeskkonnas
Juba mõnda aega on inimeste heaolu üheks oluliseks teemaks ka töökohtadel. Hiljuti avaldatud Eesti HR Seltsi ja Fontese personalijuhtimise aastauuring 2024 näitab, et paljudes organisatsioonides on töötajate heaolu ja vaimne tervis vägagi aktuaalsed teemad.
Meil, Tervisekoda MASH-is, on selle üle väga hea meel, sest annab meile teada, et teeme olulist ja tähendusega tööd.
Personalijuhtide ja -spetsialistide töölaual olevad teemad (TOP-5):
töösuhted (77% vastanutest)
värbamine ja valik (72%)
töötajate heaolu, sh vaimne tervis (71%)
töötajakogemus (69%)
õppimine ja arendamine 66%
Uuringus osalenute hinnangul on 2025. aastal prioriteetideks järgmised valdkonnad (TOP-5):
töötajakogemus
töötajate heaolu, sh vaimne tervis
värbamine ja valik
töösuhted
tööandja bränding
Heaolu ja muutused
Ilmselt oled märganud, et viimasel ajal on heaolust ja vaimsest tervisest rääkides olnud suure tähelepanu all digitehnoloogiate kiire areng ja nende kasutamine. Kas AI aitab (või ei aita) kaasa meie heaolule? Kas digirevolutsioon toob õnne meie õuele ja võimaldab meil elada head elu?
Põnevaid tähelepanekuid ja seisukohti pakub sellel teemal värske Eesti inimarengu aruanne (2023).
Kas teadsid, et:
vastupidiselt levinud arvamusele ei ole digitehnoloogia kasutus pea kunagi vaimse tervise probleemide põhjustaja.
digitehnoloogia mõju vaimsele heaolule sõltub esmajoones kasutajast, kasutusviisist ja kasutusolukorrast.
digitehnoloogiad toimivad eneseabivahendina, laiendavad ja mitmekesistavad ühiskondlikku osalust ja kaasatust, aitavad luua ja säilitada tähenduslikke suhteid.
digitehnoloogiad toetavad vaimse tervise spetsialistide tööd ja on pigem täna alakasutatud vaimse heaolu ressurss.
Paljud uuringud on toonud välja, et nutiseadmete ja sotsiaalmeedia kasutamine ning arvutimängude mängimine põhjustab vaimset ülekoormust, tuues kaasa depressiooni, ärevuse, tujutuse, une- ja toitumishäired, suhtlusprobleemid ja koguni „digidementsuse“. Sama palju on aga ka uuringuid, mis väidavad, et nendesamade tehnoloogiate kasutamine aitab luua suhteid, võimaldab osaleda ja kuuluda, pakub tuge ja turvatunnet, annab infot, vähendab stressi ja ärevust, leevendab igavust, lahutab meelt, õpetab säilenõtkust, parandab vanemaealiste mälu ja isegi kirurgide operatsiooniedukust.
Oluline on teadlik tehnoloogiakasutus ja kasutajate head eneseregulatsioonioskused.
Vaimset heaolu toetavad pigem loovad, suhteid, kuuluvustunnet ja eneseteostust võimaldavad kasutusviisid.
Põnev on see, mis tuleb! Aruande koostajate sõnul on vaimse heaolu tuleviku ja digitehnoloogiate kontekstis praegu toimumas oluline nihe. Digitehnoloogia kasutamisel on nn vasikavaimustus asendumas kriitilisusega. See tähendab, et üha enam tõuseb esile digitaalse eneseregulatsiooni ja enesehoole pädevus - meeldetuletuste ja märguannete väljalülitamine, sisu ja kasutajate blokeerimine, sotsiaalmeedia või teatud platvormide perioodiline vältimine nö. digipaastu vormis. Proovi Sina ka!
Üha enam tõuseb esile digitaalse eneseregulatsiooni ja enesehoole pädevus.
Muutused vaimse tervise valdkonnas on seotud muutustega maailmas ja meie võimega nende muutustega kohaneda. Tehnooptimismi taustal ei tohi unustada, et kuigi innovatiivsed ja nutikad lahendused pakuvad vajalikku täiendust olemasolevale, ei asenda vaimse tervise valdkonnas mitte miski vahetut inimlikku kontakti.
Heaolu ja digitaiplikkus
Kiire areng digitehnoloogiates paneb meid tõeliselt proovile. Uued võimalused võtavad silme eest kirjuks ja paljud asjad tunduvad "ulme, et osata". Ent kõik arengud (muutused) viitavad järjest tugevamalt sellele, et heaolu ja hea elu jaoks on mõistlik üht-teist ka selles valdkonnas siiski teada ja selgeks teha. Aga kust alustada?
Mõned soovitused:
kui oled lapsevanem, siis haara kinni üliheast võimalusest õppida oma lapselt. Tabad mitu kärbest ühe hoobiga: saad digi-targemaks, lood ja tugevdad suhteid lapsega jne;
uuri seda põnevat lehte: https://www.kratid.ee/ - siin on kasulikku infot ja videoid, mis aitavad Sul muuhulgas selgeks saada vajaliku keele ja mõisted. Kas tead, mis on tehisintellekt? Või mida teha andmetega? Kes või mis on bürokratt?
liitu tasuta veebikursusega "Elements of AI", et omandada põhiteadmised tehisintellektist. Selle on loonud MinnaLearn ja Helsingi Ülikool. Kursuse eestikeelse versiooni autoriks on Taltech. Kursuse eesmärgiks on julgustada inimesi tehisintellekti nägema kui sõpra, kes nende elu toetab ja keda ei ole vaja karta.
Eesti Keele Instituudil on nutikaid tehnoloogilisi lahendusi keeleteemadel. Vaata siia: keeletehnoloogia tootekataloog;
kui Sul on vaja sageli luua teksti, siis saab Sind aidata ChatGPT - tehisintellektil põhinev juturobot. Alustuseks võid proovida tasuta varianti: chat.openai.com (olemas eesti keeles, vaja luua konto). Või uuri siit: https://chatgpt.com/auth/login
Kui tunned, et Sinu heaolust on siiski mõni osa puudu või vajad hea elu defineerimiseks rohkem taustateadmisi ja Sulle meeldib uusi teadmisi, häid ideid ja inspiratsiooni koguda pigem koos teistega, siis vali ebdale meie Koolituskalendrist mõni hea koolitus või kutsu oma tiim kokku ja telli meilt meeskondlik heaolukoolitus.
Head elu ja heaolu Sulle soovides
Malle Lutsoja
Tervisekoda MASH
Koostöö- ja heaolupartner
Koolitaja, nõustaja
Selle artikli jaoks on kasutatud järgmiseid materjale:
Eesti inimarengu aruanne (2023)
Eesti HR Seltsi ja Fontese personalijuhtimise aastauuring 2024
digitark.ee artiklit: ChatGPT – kes see on ja kuidas temaga tutvust teha
Lisaks juba tekstis toodud lingid kasulikest lehtedest